Jak vybrat IP kameru

IP kamery neboli síťové kamery jsou ve spojení se zabezpečovacími systémy využívány zejména pro dohled nad majetkem a budovami. Typické je pro ně to, že záznamy odesílají na vzdálená úložiště a obraz z nich lze sledovat v přímém přenosu na počítači nebo mobilních zařízeních. Dovolují mnoho možností instalace, např. do podhledu ve stropě nebo na zeď.

Parametry důležité pro výběr IP kamery:

Provedení a určení

Vnitřní kamery – určeny pouze pro použití v interiérech. Nejsou nijak chráněny proti povětrnostním vlivům, vandalismu, vodě atd.

Venkovní kamery – určeny ke sledování zahrad, okolí budov nebo pozemků. Jsou odolné vůči vlivům vnějšího prostředí dle norem IP. Některé modely lze vybavit speciálním odolným krytem a zamezit tak vandalismu nebo odcizení.

IP kamery je dále možné rozdělit na kamery domácí a firemní. Domácí kamery jsou ideální pro použití v místnostech, kancelářích či malých obchodech. Firemní kamery umožňují připojení do kamerových systémů, sledování větších prostor a několika místností.

Maximální rozlišení

Rozlišení udává, z kolika obrazových bodů (pixelů) ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Čím vyšší je rozlišení, tím je obraz detailnější, což je u bezpečnostních kamer žádoucí – přesnější identifikace osob. Důležitá je také snímková frekvence.

VGA (640 × 480 px) – základní hodnota, obraz není příliš detailní, postačí např. pro sledování provozu.

HD rozlišení (1 280 × 720 px) – dnešní standard, umožní identifikaci osob v rámci menších místností.

Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) – velmi kvalitní obraz, dostatek detailů i pro monitoring větších prostor.

K dispozici jsou i kamery s vyšším rozlišením, například 2 048 × 1 536, 2 560 × 1 920 bodů.

Sledujte také údaj o šířce záběru. S širším úhlem záběru získáte lepší perspektivu. U úhlů větších než 150° ale vzniká efekt rybího oka a klesá kvalita obrazu v detailech. U IP kamer se nejčastěji setkáte s úhlem záběru 70 až 180°.

Noční vidění

Pro kvalitní snímání v noci a za špatného osvětlení využívají některé kamery IR přísvit. Ten funguje zhruba do vzdálenosti 25 m a je lidským okem neviditelný. V nočním režimu se kamera automaticky přepne do černobílého zobrazení. 

S kvalitou obrazu v šeru souvisí také světelnost. Ta se u IP kamer pohybuje v rozmezí f/1,8 až f/2,8. Hodnotu f/2.0 a nižší lze považovat za dostatečnou pro správné vykreslení detailů a nízkou úroveň šumu i při večerních záběrech.

Možnosti ovládání

Kromě toho, že je k IP kamerám možné přistupovat na dálku, některé je možné na dálku také ovládat – rozhlížet se pomocí otáčení a kamery, přibližovat či zapínat přísvit. Toto umožní buďto webové rozhraní (při použití počítače), nebo prostředí aplikace (při použití telefonu nebo tabletu).

Ukládání záznamů

Síťové kamery snímaný obraz primárně odesílají na vzdálená úložiště, proto zpravidla nejsou vybaveny interní pamětí. Některé však disponují slotem na paměťové karty SD/micro SD a jsou tak schopny uchovat desítky hodin záznamu. Čím větší kapacitu zvolíte, tím delší bude interval přepsání starších záznamů novějšími.

Existují i kamery se zabudovaným akumulátorem či možností napájení běžnými bateriemi. Takové modely mohou nahrávat i několik hodin v případě výpadku elektrického proudu. Všechny ostatní jsou závislé na síťovém napájení.

Připojení a napájení

Bezdrátové WiFi – šifrovaný bezdrátový přenos obrazu, nutnost napájení adaptérem, omezený dosah.

Síťový LAN kabel – stabilní a rychlý přenos obrazových dat. Velkou výhodou je možnost napájení přes síťový kabel PoE. K takovým kamerám není potřeba (mnohdy složitě) přivádět další kabel, který řeší napájení.

Užitečné vlastnosti IP kamer

LED přísvit – osvětlení prostoru pomocí bílého světla ze zabudovaných LED světel.

Možnost otáčení – kameru lze otáčet pomocí klávesnice nebo potřebného softwaru až o 360°.

Detekce pohybu – jakmile kamera zachytí pohyb, spustí nahrávání na paměťovou kartu. 

Ukládání na SD kartu – záloha dat pro případ nefunkční sítě.

Bližší pohled – v krytu čočky je umístěno zvětšovací sklíčko, které umožní přiblížení určitého místa.

Vestavěný mikrofon – kamera kromě obrazu zaznamená i zvuk.

Vestavěný reproduktor – zpravidla umožňuje obousměrnou komunikaci, můžete tedy mluvit skrze kameru.

 

Nejčastější otázky při výběru IP kamer:

Drátový, nebo bezdrátový kamerový systém?

Kamery mohou být propojeny se záznamovou jednotkou drátově, nebo bezdrátově, které je však omezeno přenosovou vzdáleností. Počítejte s kratším dosahem pouze přes pár stěn a na vzdálenost 30–50 m. Jedná se tedy o méně spolehlivé řešení, než kabelové propojení. Vzhledem k tomu, že se nepřetržitě přenáší velké množství dat, i malá chyba nebo výpadek mají za následek podstatné zhoršení výsledného záznamu.

Zvládnu instalaci sám?

Propojte kameru (nebo kamery) se záznamovou jednotkou a monitorem (televizorem nebo počítačovým monitorem, postačí kompozitní nebo VGA vstup), připojte napájecí adaptéry a instalace je hotová. Důležitá je, aby kamera byla připevněná na pevném podkladu, jako je zeď nebo strop

 

Slovník pojmů - IP kamery

CCD čip

Charakteristika CCD snímače
- Vyšší spotřeba energie
- Nižší rychlost zpracování dat
- Vyšší náklady na výrobu

CMOS čip

CMOS čipy jsou často používané u digitálních kamer. Na výrobu jsou levnější, mají nižší spotřebu energie a rychleji přenášejí data než CCD snímače. CMOS senzor umí přenášet data z každého bodu samostatně, zatímco CCD po řádcích. CMOS snímač se někdy označuje zkratkou APS (Active-Pixel Sensor).

Charakteristika CMOS snímače
- Nižší spotřeba energie
- Vyšší rychlost zpracování dat
- Nižší náklady na výrobu

Ostření

Ostření (focus) je proces, který má za cíl zobrazit fotografované objekty v poli ostrosti tak, aby se jevily ostré. Zaostření lze pomocí optického členu v soustavě objektivu měnit, tudíž můžeme zaostřit na předměty blízko i daleko od kamery.

Kamery jsou vybaveny také automatickým ostřením, neboli autofocusem (AF). Ostrost zajišťuje elektronika, která nastavuje ostření automaticky. Autofocus nejlépe funguje tam, kde jsou nějaká kontrastní rozhranní v obraze. Pokud tomu tak není, například při namíření na vodní hladinu nebo lidský obličej příliš blízko objektivu, zaostřete na jiný kontrastní předmět ve stejné vzdálenosti, aufotocus zablokujte a poté zpátky namiřte na nekontrastní předmět.

 

Dále...